Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Suspendarea raportului de serviciu pe o perioadă de ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Suspendarea raportului de serviciu pe o perioadă de șase luni

sunt intr-o ceata totala..:O...fiind functionar public pot sa solicit conducerii institutiei aprobarea unui concediu fara plata pe o perioada de 6 luni din motive personale???in programul meu legislativ, in legea 188/1999 pare ca e abrogat art 95 alin 2 in totalitate dar cautand pe internet am gasit tot felul de trimiteri la acest art...inclusiv o forma a legii in care este abogata numai modificarea acestuia din OUG 105/2009 prin legea 140/2010.#-o
Art. 95. din Legea 188/1999
.....
(2) Raportul de serviciu se poate suspenda la cererea motivată a funcţionarului public, pentru un interes personal legitim, în alte cazuri decât cele prevăzute la alin. (1) şi la art. 94 alin. (1), pe o perioadă cuprinsă între o lună şi 3 ani.
___________
Alineatul (2) a fost modificat prin alineatul din Lege nr. 140/2010 începând cu 11.07.2010.

In speta, puteti solicita conducerii institutiei aprobarea unui concediu fara plata pe o perioada de 6 luni din motive personale.
ma repet...in programul legislativ Lex2014 alineatul 2 al art 95 apare abrogat in totalitate..e ceva in neregula cu programul meu?
Probabil .

Vedeti si acest link
[ link extern ]
@ alexa1986

Cu art. 95, alin. (2) din Legea nr. 188/1999 este o întreagă poveste. Accesați link-ul de mai jos și citiți discuția, am căutat-o special pentru că nici eu nu mai țin minte toată tărășenia.
www.avocatnet.ro/content/for...

În multe programe legislative articolul apare abrogat sau cu punctul de vedere al Agenției Naționale a Funcționarilor Publici în subsol. Eu sunt la fel de nelămurită în privința acestui articol ca și atunci când am participat la discuția de mai sus. Nu știu nici măcar cum se procedează în prezent în instituția în care lucrez. Dacă doriți să știți, o să întreb luni și o să vă spun.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
La ITM se aplica prevederea citata de catre mine .